top of page

Sociální sítě 

Sociální sítě nerovná se Facebook:) Nebojte se jich. Ano, mohou být zlý pán, ale také dobrý sluha. Je jasné, že ne každý z vás musí být na všech sítích, které jsou zrovna populární. Nicméně je dobré si promyslet, na které ze soc-sítí nejlépe oslovíte svého "klienta" resp. budoucího zaměstnavatele. Nebo skupinu lidí na dané síti, která vás k němu nasměřuje, dovede.
 
Každá ze sítí má také svůj preferovaný styl příspěvků (někde blog texty, někde videa, někde obrázky ...) - zde zvažte, v čem a jak se vy sami nejraději vyjadřujete. Poslední otázkou je také, to, jak často budete chtít svůj profil aktualizovat. Zde rozhodně platí: radějí méně profilů a aktuálních, než více profilů, na které nestíháte přispívat. Důležité se také bude podívat na to, zda spíše na dané síti rozvíjet osobní základní profil, či si vytvořit pod profilem spravovanou stránku. 
Následné rozdělení slouží  hlavně pro vypíchnutý určitých důležitých rysů sítí. Některé charakteristiky se samozřejmě překrývají u více sítí a ovliňuje je to, co také zrovna aktuálně všichni trendově sledují. 
Career Designer, Petra Drahoňovká, já s.r.o., linkedin, kariérový koučink, kariérové poradneství, career coaching, LinkedIn konzultace, osobní značka, osbobní brand, osobní brandig, osobní marketing

#1 profesní sítě


Ne všechny sociální sítě jsou primárně jen o zábavě, jak by se mohlo zdát. Jsou také užitečným nástrojem pro profesní prezentaci. 

 

Jako jeden z hlavních přínosů profesních sociálních sítí vidím zejména možnost dlouhodobého rozvíjení vlastní sítě kontatků tj. networkingu, který je často klíčem k vysněné práci.

 

Mějte online všechny profesní kontakty. Využijete je nejen při hledání práce, ale také naopak při hledání zaměstnanců nebo obchodních partnerů. Vizitky vám zastarají, ale kontakty online ne.

 

Nejznámější a v současné době nejrozšířenější sítí je LinkedIn. Profil na této síti patří dnes již u většiny profesní ke standardu. V německy mluvících zemích je to pak Xing, nebo dále LunchMeet, MakerBase, Plaxo, Sumry ad.

 

#2 video & audio sítě

Videa jsou komunikačním médiem , jehož význam stále roste. Téměř každý z vás asi využívá pro zkouknutí filmů či přehrání hudby YouTube či Stream.

 

Napadlo vás, že tyto weby propojují jak principy e-televize/e-radia, tak také e-portfolia, tak (video)blogu, tak sociální sítě (díky možnosti sledování kanálů)?

 

Mít vlastní stream/kanál... i to je dnes samozřejmou součástí online osobního marketingu. Ovšem pouze za předpokladu pokud máte světu touto formou (audio a/nebo video) co sdělit a je to něco, co vám sedí.

Pokud se hned teď necítíte na to, abyste si stoupli před kameru, můžete začít třeba s podcasty resp. audio blogy. Umístit je můžete na video portálech s obrázky či jiným doprovodným videem, nebo využít sítí typu SoundCloud.

Career Designer, Petra Drahoňovká, já s.r.o., linkedin, kariérový koučink, kariérové poradneství, career coaching, LinkedIn konzultace, osobní značka, osbobní brand, osobní brandig, osobní marketing

#3 foto sítě

Čím rychleji roste objem informací, které jsou online, tím více obsah spíše scanujeme. I proto jsou populární sítě typu Instagram, Pinterest ad. 

Všichni zároveň sledují nové trendy, takže nám postuplně nabízejí nahrávat zároveň videa, postovat 24 hod stories, propojovat focení s virtuální realitou (ano, aktuálně v tomto dnes všichni kopírují SnapChat...). 

Na těchto sítích jde primárně o to, aby příspěvky byly "koukavé" - a prostě přitáhly pozornost očí.

 

Pokud se tedy rozhodnete budovat své portfolio po vizuální stránce, dejte si práci, aby výsledky vaší práce byly nafocené zajímavě, dejte si práci s editací fotek a jejich tagováním (ať lokality či pomocí #hashtagů).

Nemusí jít jen o fotky, můžete samořejmě uploadovat svoje skicy či třeba infografiky z vašeho oboru. 

OK, některá práce je zachytitelná obrazově lépe, některá hůře. Ale pokud jste např. přispěli do firemního časopisu, vyfoťte si třeba právě ten článek. UX designéři či jiní web přispěvatelé si mohou tvořit databázi print-screenů svých online výtvorů. 

Career Designer, Petra Drahoňovká, já s.r.o., linkedin, kariérový koučink, kariérové poradneství, career coaching, LinkedIn konzultace, osobní značka, osbobní brand, osobní brandig, osobní marketing

#4 další sítě

Jak už jsem zmiňovala v úvodu, je třeba brát ohled na to, kdo se na dané síti převážně vyskytuje, pro koho je daná platforma populární. Bude pro vás ideální spíše Facebook stránka, nebo Google+, nebo Twitter, nebo v USA hodně populární tumblr? Zde je důležité si udělat analýzu toho, co svým online osobním marketingem chcete dosáhnout. 

Poměrně populární jsou v poslední době také weby, které kombinují prvky osobního webu a sociální sítě.Velmi jednoduše si na nich vytvoříte svůj medailonek, přidáte fotku... a je to. Prvky sociální sítě jsou zde v tom, že si můžete najít a propojit na svůj profil lidi, které znáte. Další interkace ovšem není, jak ona klasických sítích, tolik nutná. Já mám z tohoto typu oblíbený např. about.me. Ale určitě najdete desítky obdobných webů.

Pokud je nějaká ze sítí pro vás spíše sekundární, ale přesto ji z nějakého důvodu chcete, pak můžete využít nástrojů, které vám postují stejný post na více sítí zároveň, nebo si v settings nastavit kopii postů z jedné konkrétní sítě do druhé. 

 

 

bottom of page