Portfolia a další profesní stopy
#1texty, linky (public)
Píšete články či odborné texty? Nebo jste někomu poskytovali rozhovoru?
Vytištěné články a texty doporučuji scanovat a prezentovat touto formou online vč. přepisu do online podoby.
Nezapomínejte uvádět, kde a kdy přesně byly vaše články a texty publikovány.
Jednou z forem je samozřejmě blog. Ale v této sekci myslím hlavně na texty, které jste psaly pro odborná periodika nebo pro jiné odborné weby.
Pokud jde o vaše texty online na jiných webech, doporučuji ukládat nejen linky, ale také printscreeny (linky často po redesignu webů časem nefungují).
#2 fotky, videa (public)
Pokud tvoříte, pracujete rukama, nezapomínejte na dokumentaci výstupů.
Zpracovávejte si fotodokumentaci (nebo i komentovaná videa) systematicky. Uvádějte vždy datum, typ klienta a typ zakázky, případně další zajímavé detaily.
Pokud máte portfolio veřejné, pak doporučuji zajistit souhlas klienta, pro kterého jste výstup vytvářeli!
A nezapomínejte, že jako reference nemusí sloužit pouze výstup. Co o vás vypovídá jsou také fotky a/nebo videa z procesu tvorby. Odhalte trochu ze zákulisí.
Může jít př. o české populární Rajce.net či Coroflot.com ad. Nebo prostě využijete klasické sítě zaměřené na vizuální obsah jako je již výše zmiňovaný Pinterest či Instagram.
#3 veřejné diskuse
Je fajn si uvědomit, že digitální stopa není jen náš profil na vybrané socsíti a web, který jsme si vymazlili.
Je to také účast v jakékoliv veřejné online diskusi. Pod články či na různých chat forech.
Jedna věc je dávat si pozor na to, jaké názory pod svým jménem zveřejňuji (a zda si za nimi budu stát př. i po 5 či víc letech).
Druhá věc je budovat takovouto digitální stopu záměrně: př. u vývojářů je často žádané vidět je diskutovat na odborných platformách a sdílet svůj pohled na věc a odborný názor.
#4 portfolia privátní
Nechcete prezentovat na veřejnosti vše? Ok, chápu. Ale buďte rozhodně systematičtí v archivaci a systematizaci dat o vaší práci. Nikdy nevíte, co se časem bude hodit zveřejnit online.
Jsou obory , které mají svoje typické a v danou chvíli populární nástroje - př. vývojáři používají verzovací online platformy př. GitHub ad.
Za pár let si opravdu všechny detaily nikdo není schopen zapamatovat. Natož dát dohromady např. všechny certifikáty z kurzů, které jste kdysi navštívili.
Tyto informace se vám budou hodit při aktualizaci vašeho životopisu.
Zálohujte, zálohujte, zálohujte... a systematicky výstupy označujte a třiďte podle určité vnitřní logiky. Nebo si ukládejte data do cloudu. Já jsem pro variantu B :)