Proč rozvíjet svoji značku?

Proč pracovat na svém osobním brandu / značce? Proč se prezentovat online? Proč se učit něco o osobním online marketingu? Není namyšlenost mít svůj osobní web? Není trapné se "předvádět" online? Není online prezentace spíše pro podnikatele, firmy a lidi na volné noze? Ano, chápu vaše pochyby či obavy... pojďme se tedy nejdřív podívat na širší kontext. Ten vám, doufám, zodpoví některé vaše otázky.
... co je to osobní značka
Stejně jako každá  firma má svůj brand (ať už je silný více či méně), tak i každý z nás jako jednotlivec máme svoji osobní značku. Ano, máte ji už nyní, aniž byste ji možná nějak vědomě budovali. Je to totiž naše pověst, která se skládá z jednotlivých kousků vaší osobnosti, dovedností, znalostí, talentů, hodnot, vášní, vizí, a která je ovlivněna samozřejmě tím, jak tyto věci prezentujete verbálně, vizuálně, a to v online i v reálném světě.
 
Pokud víme, odkud kam směřujeme a co je pro nás důležité a co je naše největší hodnota v danou chvíli, je to super. Díky tomu, že si tyto věci umíme pojmenovat, se stává naše značka čitelnější, uchopitelnější. Lidé si vás prostě snáze zapamatují, či zařadí do určité škatulky, když chápou: kdo jste a co děláte. Důležité je ale dobře si definovat také to, na koho primárně chceme tuto informaci směřovat ("prodávat") tj. kdo je ten náš "klient". Ve světě práce je to pak třeba otázka, zda svůj osobní (nejen online) marketing budu chtít cílit spíše na český start-up, či na německý korporát či na lokální neziskovku.
... proč značku rozvíjet
Proč to všechno ale vlastně dělat? Naši rodiče nic takového přece nepotřebovali a práci taky mají! To, že svět se mění, je jasné:) To bylo vždy. Nikdy v historii ovšem nebyly změny tak rychlé. A tím akcelerátorem jsou samozřejmě technologie.
Tomu se logicky přizpůsobují firmy tím, jak a co vyrábějí, a jak to následně prodávají. Ale tyto firmy se přizpůsobují také tím, jak následně mění strategie, jak nabírat své zaměstnance. A tady určitě doporučuji tyto trendy v náboru sledovat a hlavně reflektovat. 
O změnách ve společnosti, které ovlivňují chování zaměstnavatelů i zaměstnanců na trhu práce jsem přednášela mj. také na VŠEM. 
dijář kariérový diář kariérové portfolio Petra Drahoňovská Career Designer career dyary diaryo
Pro dlouhodobé budování značky jsem pro vás připravila Kariérový diJÁř, který vám pomůže v každoroční revizi značky a definování aktuálních priorit.
Sesypat do CV během jednoho večera, kdy se zrovna rozhodnu hledat práci, co jsem dělal/a v minulé práci, už nestačí. A co je tedy odpovědí? Je to právě dlouhodobá systematická práce na své značce a její dlouhodobá, smysluplná, konzistentní a autentická prezentace na trhu. Životní (nejen pracovní) inventuru doporučuji dělat minimálně jednou za rok např. právě s Kariérovým diJÁřem, který jsem pro tento účel vytvořila.
 
Zní to složitě a odtažitě? Zkuste si to představit na firmě vyrábějící třeba nějaké spešl zdravotní dětské botky. Fungovalo by, kdyby se marketovala až ve chvíli, kdy investovala do nových prodejen, zaměstnanců a čeká s otevřeným obchodem na lidi? Rozjíždět prodej až ve chvíli, kdy chci reálně prodávat, je samozřejmě nesmysl. Může to fungovat možná v nějaké malé vesnici, ale i sem už dosáhla skrz supermarkety globální konkurence.
... a jak tedy na to?
  1. revidujte si průběžně odkud kam profesně jdete, co umíte, co jsou vaše výhody, talenty -  díky diJÁři to nyní zvládne každý
  2. definujte si, koho chcete aktuálně oslovovat (kdo je mezi zaměstnavateli vlastně ten váš klient")
  3. zvolte si adekvátní mix offline i online prezentace - inspiraci pro osobní online marekting najdete právě na tomto webu
  4. uvědomte si, co je váš styl verbální a vizuální prezentace - ten následně slaďte ve všech nástrojích
  5. a hlanvě: vždy zůstaňte svoji! ... vybírejte si styl a míru prezentace, která vám sedí: marketing vaší osobní značky není o kopírování ani o tom "čím víc, tím líp", ale je to pouze vyprávění příběhu o vás samotných 
A pokud se chcete naučit budovat značku krok po kroku ...
... pak vše můžeme projít společně individuálně
... nebo si můžete vše nastudovat sami za pomocí 2 online kurzů, které jsem pro vás připravila ve spolupráci s VímVíc